Haber

Ulucanlar’da Yeni Anayasa Sempozyumu (CANLI)

ANKARA (İGFA) – Bağlantı Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Komisyonu tarafından Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenen sempozyumda, çağın demokratik gereklerini sağlayacak ve temel hakları güvence altına alacak şekilde hazırlanacak yeni anayasaya yönelik temel yaklaşımlar ve Özgürlükler tartışılıyor.

Sempozyumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikası Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Uçum ve hukukçular konuşma yapacak.

Sempozyumun “Yeni Anayasa İhtiyacı ve Temel Yaklaşımlar” başlıklı ilk oturumunda 1876 Anayasasından 1982 Anayasasına kadar kabul edilen anayasalar tartışılacak. Ayrıca hazırlanacak yeni anayasanın hangi değerleri esas alması gerektiği de değerlendirilecektir.

“Yeni Anayasada Hak ve Özgürlükler Yaklaşımı ve Yetkilerin Düzenlenmesinde İlke ve İlişkiler” başlıklı ikinci oturumda, yeni Anayasada yasama, yürütme ve yargı erklerinin hangi unsurlar ve değerler üzerinden düzenlenmesi gerektiği ortaya çıkarılacak. anayasa. Ayrıca yeni anayasanın çağın demokratik gereklerine ve insan onuruna uygun temel hak ve özgürlükleri güvence altına almasına yönelik temel yaklaşımlar tartışılacaktır.

habercaybasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu